Bez kategoriiWydarzenia – fotorelacje

Odsłonięcie Obelisku poświęconego Konstantemu Chłapowskiemu – 30.11.2019 r.

W 80 rocznicę śmierci + Konstantego Chłapowskiego, działacza społecznego, powstańca wielkopolskiego, byłego właściciela Mościejewa, zrodził się pomysł Urzędu Gminy Kwilcz, aby upamiętnić naszego rodaka. Jemu zawdzięczamy m.in. rozbudowę naszego parafialnego kościoła na wzgórzu mościejewskim, dlatego przy naszej świątyni postawiono obelisk bohaterowi bez grobu, jak głosi wyryty na nim napis. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. Jarosława, miejscowego proboszcza. Koncelebransami byli: ks. Dariusz Jankowiak – proboszcz z Kwilcza oraz paulin, o. Paweł Kaczmarek, który prowadził adwentowe rekolekcje w Luboszu i Mościejewie. Przy licznie zgromadzonych pocztach sztandarowych, a także z udziałem przedstawicieli miejscowych władz samorządowych modliliśmy się za śp. Konstantego Chłapowskiego oraz o pomyślność dla naszej Ojczyzny.

Po mszy św. udaliśmy się przed obelisk, aby odśpiewać Rotę i wysłuchać przemówień przedstawicieli władz samorządowych.

Uroczystego odsłonięcia pamiątkowego kamienia dokonał Konstanty Chłapowski – junior, syn Konstantego Chłapowskiego, który zaszczycił naszą uroczystość swą obecnością, wraz z rodziną. W krótkim słowie do nas skierowanym, podkreślił to, co o swoim ojcu słyszał od matki – że był dobrym człowiekiem, dlatego został zamordowany. Po poświęceniu pomnika, delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Zapalono także znicze pamięci. Wszystko to w asyście drużyn strażackich oraz pocztów sztandarowych organizacji związanych z działalnością Konstantego Chłapowskiego. Powstał zatem przy kościele trwały znak. Niech pozostaje przede wszystkim w naszej aktywnej pamięci, czyli takiej, która wydaje owoce w codziennym życiu.

Wideo-relacja z tej Uroczystości znajduje się tutaj: https://www.kwilcz.pl/aktualnosci/relacja-z-uroczystych-obchodow-odsloniecia-tablicy-pamiatkowej-konstantego-chlapowskiego.html